Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna Latawce Akrobacyjne
Forum Miłośników Sportów Latawcowych
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Łączenie LE

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna -> Budowa, naprawa i modyfikacja latawców.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pawel



Dołączył: 28 Kwi 2010
Posty: 317
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sro Sie 03, 2011 10:41    Temat postu: Łączenie LE Odpowiedz z cytatem

Witam,
czy zdarzyło się komuś z Was wymieniać LE? Złamałem pręt DT15 w overze.
Części zamienne są już w drodze, zastanawiam się natomiast nad łączeniem
DT15 z końcówką LE zrobioną z pręta 6mm.
Ogyginalnie zastosowany był łącznik aluminiowy.
Wątpię, żeby mogło udać się jego odzyskanie w stanie nienaruszonym.

Czy ktoś z Was orientuje się, jak porządnie wykonać połączenie takich 2 prętów? Samo wklejenie wystarczy?

Będę wdzięczny za pomysły i podpowiedzi.

Pozdrawiam,

Paweł
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sro Sie 03, 2011 10:41    Temat postu:

Powrót do góry
Boopsi
Administrator


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 304
Skąd: Włocławek (prawie)

PostWysłany: Sro Sie 03, 2011 18:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Rurka 6mm jest wsuwana w DT15 a głębokość wsunięcia ogranicza aluminiowy pierścień. Jeśli połamałeś tylko DT15 to końcówka z węgla 6mm powinna wysunąć się bez trudu, nie jest klejona. W razie połamania końcówki pierścień aluminiowy można bez trudu odzyskać, wystarczy tylko przewiercić na wylot kołek blokujący przesuwanie się pierścienia. Kołek można później wykonać z węgla 2mm lub wykorzystać do tego celu kawałek zniszczonej rurki węglowej i obrobić go nożem na pożądaną grubość.

Na zdjęciu końcówka skrzydła.



pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
pawel



Dołączył: 28 Kwi 2010
Posty: 317
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sro Sie 03, 2011 23:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki Zbyszku!
Teraz juz wszystko jasne Smile
Złamałem tylko(!) DT 15.
Czekam na części i składam overa do kupy.

Pozdrawiam i raz jeszcze dzięki za wyjaśnienie sprawy!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MalFunkTion



Dołączył: 06 Lip 2011
Posty: 45
Skąd: Sosnowiec

PostWysłany: Czw Sie 04, 2011 12:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ostatnio wymieniałem samą końcówkę, bez LE. Nic trudnego, jak powiedział Zbyszek - jest wsuwana. Udało mi się odzyskać nawet tulejkę aluminiową - lekko pokiereszowałem ją ale oczyściłem z resztek węgla. Na przyszłośc co do samych tulejek to w Castoramach, Leroy Merlin itp. są rurki aluminiowe które po docięciu się świetnie do tego nadają jako zamiennik. BTW DT kupowałeś w PL czy zagranicą?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawel



Dołączył: 28 Kwi 2010
Posty: 317
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Czw Sie 04, 2011 14:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

stribo.pl - od ręki, miło i profesjonalnie - jak zawsze Smile

szukałem w innych miejscach również:
http://hobby-model.pl/ - jest w ofercie, jednak trzeba by było poczekać chwilę dłużej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawel



Dołączył: 28 Kwi 2010
Posty: 317
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sro Gru 14, 2011 19:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tym razem wymieniłem samą końcówkę (rurkę 6mm).
Zaskoczyło mnie, że nadgorliwcy z eolo poprzyklejali wszystko:
-tuleję do rurki (poza samym wklejeniem kołka)
-end knock do rurki - to lekkie przegięcie Smile
W końcu linki naprężające LE i TE trzymają end knock same z siebie...?

To tylko tak w kwestii rozwiązań i drobiazgów w konstrukcji...

pozdrawiam,

paweł
_________________
Latawce: Eolo Genesis, Eolo Over, DIY l'Organic, Kitehouse Pulsar, DIY SixthSense, Fly-Acoustik UL, DIY Magnet, R-SKY Shooter Classic, LevelOne Gentleman, DIY D&N, LevelOne Genesis UL | http://www.youtube.com/user/pa79vel/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
serg



Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 9

PostWysłany: Wto Paź 16, 2012 00:30    Temat postu: Złamana końcówka skrzydła Odpowiedz z cytatem

Witajcie

Z dwulinkowymi jestem dziewica, ale grzeszyłem wcześniej sporo z innymi, więc hardo na dobry początek wziąłem sobie od razu Overa, wszak skręcać już umiem ;).

Pierwszy lot, pierwsze złamanie. Over, LE, część dolna (B2 na tym schemacie). Po obu stronach: najpierw pękła prawa, potem złamała się lewa.

Przy wszystkich uderzeniach w ziemię luzowałem linki więc było miękko, ale potem przeszarpałem go trochę w trawie łąkowej w ramach sprawdzania, jak go poderwać do lotu. To chyba wtedy poszło. Nie wiedziałem, że takie to łamliwe.

Zgubiłem też w trawie jedną z zatyczek, tych kubeczkowych nakładek, które trzymają naciągi skrzydła (w stribo to się nazywa "top end cap - grzybek"). To od tego się zaczęło. Tego też nie wiedziałem: że tak łatwo to zgubić. Bez kubka/grzybka linki są luźne, więc na wszystkich trzech zawiązałem węzeł i naciągnąłem na end knock. Może za bardzo? Może to dlatego pękła jedna z rurek? Ale to nie tłumaczy drugiego złamania, więc wracam do wcześniejszej hipotezy.

Oba złamania są w tym samym miejscu. Ta rurka ma w środku pręt, ale nie na całej długości: kończy się z 2 - 3 cm za aluminiową tulejką (idąc w dół skrzydła). Ewidentnie to właśnie miejsce jest najsłabsze - przez brak "wsadu". Czemu tak jest? Co to za wkład? Z czego zrobiony? Po co on jest i czemu tylko częściowy?

I teraz: co kupić, żeby to naprawić? Wiem, że to karbon i znam długość. Ale czy to jest "rurka" czy "pręt"? Rurka ma w środku pusto, pręt jest pełny, dobrze rozumiem? Ale tu jest ten wkład, więc jak?

Tu piszą (obok dwóch DT) o "carbon 6 x 4 mm". Więc chyba "rurka", bo w stribo pręty są opisane jednym (poza długością) wymiarem a rurki dwoma: średnica zewnętrzna i wewnętrzna.

Czyli: zamawiam 1 sztukę (albo i dwie, na zapas: często to się łamie? nie będę go już ciągał po chaszczach, ale...) rurki 6mm x 4mm x 1600mm i proszę o przycięcie do dwóch kawałków 595mm. W międzyczasie odzyskuję tulejkę aluminiową (nie do końca rozumiem z tym kołkiem blokujkącym: on idzie w poprzek, po średnicy przekroju, od dziurki do dziurki? taki drobny wypierdek przytrzymuje tulejkę? raczej chyba trzyma samo klejenie - tylko po co wtedy kołek?). Nakładam/nasuwam na rurkę, przyklejam (i kołkuję?), wsuwam w DT15 i szlus. Czy tak?

Nie, jeszcze endnoki. Też chyba muszę kupić, mimo, że ich nie uszkodziłem, ale pewnie ich nie odkleję bez zniszczenia?

A grzybki? Gubią się często? Zamówić od razu 20? A może są jeszcze jakieś inne "znane problemy", które notorycznie się łamią lub gubią? Nie zrozumcie mnie źle, ale skoro już zamawiam, chcę się przygotowac do drugiego lotu ;)

Przy okazji inne pytanie. Wiało słabo. Uzdę zawiązałem na pierwszym węźle, zgodnie z instrukcją dla najsłabszego wiatru. Mimo tego miałem wrażenie, że latawiec zbyt chętnie kładzie się na plecy, tak jakby kąt był jeszcze ciągle za mało płaski. Czy to jest wrażenie nowicjusza i wynik bezładnego i zbyt rozpaczliwego majtania latawcem na prawo i lewo, czy warto przy słabym wietrze wiązać jeszcze wyżej, nad węzłami?

Sporo pytań. Z góry dzięki za pomoc :)
_________________
Rozległa pustka, nic świętego. Jak to bezkresne jesienne niebo. Ani plamki czegokolwiek, za co trzeba by być wdzięcznym.
Próbując o tym myśleć, myśl znika. To jest jak głupiec, jak idiota. Bez szczytu ani dna, w niewyobrażalnym blasku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawel



Dołączył: 28 Kwi 2010
Posty: 317
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Wto Paź 16, 2012 07:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj szczęśliwy posiadaczu Overa Smile

Końcówkę skrzydła złamałem 2 razy. Dzień po dniu.
Naprawa jest prosta.
Rurka węglowa 6mm (ja zazwyczaj posiłkuję się Decathlonem) docięta na wymiar.
Pierwszy raz naprawiłem odtwarzając to, co zrobił producent,
ale albo za bardzo rozwierciłem rurkę albo za słabo zalałem wszystko klejem, w każdym razie strzeliło w miejscu wiercenia przy kolejnym lataniu.
Za drugim razem tulejkę aluminiową przyblokowałem tylko przyklejając poniżej niej klip 6mm (taki jak do stopowoania łączników).
Metoda mniej inwazyjna i trzyma do dziś.

Co do grzybków - nigdy nie zgubiłem. Pewnie warto mieć kilka.
_________________
Latawce: Eolo Genesis, Eolo Over, DIY l'Organic, Kitehouse Pulsar, DIY SixthSense, Fly-Acoustik UL, DIY Magnet, R-SKY Shooter Classic, LevelOne Gentleman, DIY D&N, LevelOne Genesis UL | http://www.youtube.com/user/pa79vel/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
serg



Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 9

PostWysłany: Wto Paź 16, 2012 09:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok, wielkie dzięki za odpowiedź i za pomysł z klipem.

Jeszcze trzy pytania:

W Decathlonie też przycinają na wymiar? A może to nie jest problem dociąć to samemu? Piłką do metalu? Głupie pytanie?

Drugie to powtórka pytania o endnoki, ale to banał. Kupuję nowe, bo stare są przyklejone.

I najważniejsze: co z tym wkładem? Przecież jego obecność i jego długość nie jest przypadkowa. Jak kupuję rurkę to chyba bez wkładu? Co to w ogóle jest? Dla przypomnienia: mówię o pręcie który wypełnia puste wnętrze rurki, od początku aż do 2 - 3 cm za tulejkę, ale nie dalej. Pewnie jest po to, żeby usztywnić i wzmocnić łączenie z DT górnej LE. Połamała się rurka, wkład nienaruszony, pewnie jakoś go wydrę ze środka, żeby wsunąć do nowej, ale nic o tym nie piszecie. Może to oczywistość, ale mam wątpliwości.

Jeszcze raz dzięki.
_________________
Rozległa pustka, nic świętego. Jak to bezkresne jesienne niebo. Ani plamki czegokolwiek, za co trzeba by być wdzięcznym.
Próbując o tym myśleć, myśl znika. To jest jak głupiec, jak idiota. Bez szczytu ani dna, w niewyobrażalnym blasku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawel



Dołączył: 28 Kwi 2010
Posty: 317
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Wto Paź 16, 2012 10:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rurki przytniesz sam brzeszczotem. Powoli, obracając podczas cięcia.
Endnocki - jeżeli dasz radę odzyskać przyklejone to dobrze, jak nie to kup.
U mnie rurka nie była wypełniona. I nadal nie jest Smile
_________________
Latawce: Eolo Genesis, Eolo Over, DIY l'Organic, Kitehouse Pulsar, DIY SixthSense, Fly-Acoustik UL, DIY Magnet, R-SKY Shooter Classic, LevelOne Gentleman, DIY D&N, LevelOne Genesis UL | http://www.youtube.com/user/pa79vel/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
serg



Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 9

PostWysłany: Wto Paź 16, 2012 10:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A, czyli w mojej, nowszej wersji wprowadzili usprawnienie. Kulawe chyba skoro dalej się łamie. Ok, też spróbuję bez. Dzięki.
_________________
Rozległa pustka, nic świętego. Jak to bezkresne jesienne niebo. Ani plamki czegokolwiek, za co trzeba by być wdzięcznym.
Próbując o tym myśleć, myśl znika. To jest jak głupiec, jak idiota. Bez szczytu ani dna, w niewyobrażalnym blasku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Sro Paź 17, 2012 09:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przed cięciem możesz dla pewności owinąć rurkę taśmą izolacyjną albo zwykłą przeźroczystą. żeby trochę usztywnić przy cięciu.

Po cięciu można pociągnąć końcówkę kropelką.
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sztender



Dołączył: 06 Sie 2011
Posty: 184
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sob Paź 20, 2012 08:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tnę tarczą korundową? (tak to się chyba nazywa) zapiętą do dremela.
_________________
EOLO Over/Vortex MK IV(al'a IKAREX) Invictus#2 Arlekin Bee (nylon 42-48g/m2)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
serg



Dołączył: 15 Paź 2012
Posty: 9

PostWysłany: Sob Paź 20, 2012 19:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja przyciąłem zwykłą piłką do metalu, końcówkę wygładziłem pilnikiem i na wszelki wypadek zabezpieczyłem kropelką. Pierścień przykleiłem sposobem Pawła, z klipem.

Grzybek, którego zamówiłem, można założyć na gołą końcówkę rurki 6mm, a nie, jak chciałem i jak miałem oryginalnie, na endnoka w celu przytrzymania naciągu. Zawiązałem więc pętlę z węzłem samozaciskowym - mam nadzieję, że będzie trzymać.

Dzięki za wszystkie rady :)
_________________
Rozległa pustka, nic świętego. Jak to bezkresne jesienne niebo. Ani plamki czegokolwiek, za co trzeba by być wdzięcznym.
Próbując o tym myśleć, myśl znika. To jest jak głupiec, jak idiota. Bez szczytu ani dna, w niewyobrażalnym blasku.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GRIzmak



Dołączył: 05 Wrz 2014
Posty: 54
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Maj 11, 2016 21:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To teraz ja dołączę do klubu wymieniających końcówkę LE w OVERze.

Naprawa jak wyżej na decathlonie. Złamałem co prawda jedną ale wymieniłem obie dla zachowania symetrii. Też miałem włożony pręt 4mm wewnątrz rurki. aby go odzyskać rozciąłem rurkę i wygrzebałem pręt.
Resztki kleju zeszlifowałem dremelkiem. Następnie włożyłem w przyciętą rurkę i przykleiłem cyjanopanem. Jeśli chodzi o aluminiową tulejkę to po prostu przykleiłem tak samo jak pręt wewnątrz.

Końcówki też były przyklejone żeby je odzyskać musiałem połamać (zgnieść kombinerkami) rurkę i wtedy klej puścił. Niestety decathlonowe końcówki okazały się szersze od oryginalnych i kapturki już nie wchodziły więc musiałem odzyskać oryginalne.

Zauważyłem różnicę między węglem użytym w OVERze a decathlonem. Decathlonowe rurki są sztywniejsze niż oryginalne i mam nadzieję, że nie będą za sztywne i pękną zanim DT15 w razie jakiejś katastrofy w ruchu lotniczym (latawcowym) Razz
_________________
Pozdrawiam


Latawce: decathlon rclic120(carbon), decathlon r201, eolo over, acoustic UL+
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sro Maj 11, 2016 21:13    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna -> Budowa, naprawa i modyfikacja latawców. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Latawce Akrobacyjne  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group