Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna Latawce Akrobacyjne
Forum Miłośników Sportów Latawcowych
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sixthsense dziennik budowy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna -> Budowa, naprawa i modyfikacja latawców.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Boopsi
Administrator


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 304
Skąd: Włocławek (prawie)

PostWysłany: Sob Gru 01, 2012 23:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Cytat:

Zbyszkowi chodziło chyba bardziej o to, żeby wzmocnienia wypadły pod obszyciem TE...

Jakoś tak. Wink W następnym poście pokażę jak to rozwiązałem.

Dziś to, co wydawało mi się najtrudniejsze. Czyli wzmocnienie dzioba latawca. Zastosowałem materiał o nazwie kodura. Gramatura około 170g/m2. Trochę za cienki aby dać go pojedynczo. Wystarczy jednak przy cięciu na ciepło dać dwie warstwy aby uzyskać pożądaną grubość. Podczas cięcia materiał łączy się na brzegach i dalej możemy nim operować jak pojedynczą warstwą. Do szycia użyłem grubej poliestrowej nici 40'stki i igły 100.

Wstępne klejenie wzmocnienia. Czarna taśma trzyma materiał na miejscu a żółta wyznacza dodatkowo miejsce szycia.




Szycie jest dosyć trudne bo materiał jest bardzo gruby. Czasami musiałem pomagać kręcić maszynie bo nie dawała rady. Na szczęście szycia nie jest zbyt wiele.



Odcięcie nadmiaru materiału.



I przymiarka sztabek. Very Happy

Kieszeń na sztabkę centralną wyszła trochę za szeroka i rurka ma trochę luzu. Jeśli będzie to sprawiało problemy dam dodatkowe dwa szwy w celu usztywnienia rurki.


cdn...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Sob Gru 01, 2012 23:30    Temat postu:

Powrót do góry
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Nie Gru 02, 2012 11:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyłonił się lider naszego projektu. Zbyszku chyba jako pierwszy wyprowadzisz latawiec na spacer Smile

Kieszeń nosa wyszła bardzo schludnie. Na spine podczas testów miałeś założony kapturek?
Jeśli nie to może to wystarczy, żeby usztywnić ją w kieszeni.

-Paweł
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boopsi
Administrator


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 304
Skąd: Włocławek (prawie)

PostWysłany: Pon Gru 03, 2012 01:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

iwan00 napisał:
Na spine podczas testów miałeś założony kapturek?ł


Tak, był kapturek. Teraz już wiem, że należy zrobić węższą kieszeń, tak aby rurka centralna była sztywno.

Ciąg dalszy relacji.
Zastosowałem łączniki podpórek z Eolo i musiałem dodatkowo wykonać zabezpieczenie przed zaczepianiem się linek. Rozwiązanie jest podobne jak w Overze czy Neoxie. Jeden kawałek dacronu złożony na pół "obejmuje" krawędź latawca. Drugi taki sam robi za kieszonkę w której trzymają się łączniki. W sumie cztery warstwy dacronu dają odpowiednią sztywność.



Kolejny etap. Ogon, czyli wzmocnienie przy łączniku centralnym i zapięcie rurki centralnej. Od góry rzep i warstwa czarnego ripstopu. Przymiarka i klejenie taśmą na planach.


Najpierw przyszyłem rzep.


Przymiarka dacronu z drugiej strony żagla.


Po zszyciu, jedna strona.


Druga strona żagla.


Pozostało wyciąć otwór na łącznik centralny,


oraz doszyć zamknięcie ogona.



cdn...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Pon Gru 03, 2012 09:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawie gotowe Smile

Zbyszku, nie widzę, żebyś miał wszyte wzmocnienia na skrzydła ( łyżwy ). zrezygnowałeś z tego celowo czy będziesz wszywał później?

-Paweł
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boopsi
Administrator


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 304
Skąd: Włocławek (prawie)

PostWysłany: Pon Gru 03, 2012 22:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

iwan00 napisał:

Zbyszku, nie widzę, żebyś miał wszyte wzmocnienia na skrzydła ( łyżwy ). zrezygnowałeś z tego celowo czy będziesz wszywał później?
-Paweł


Nie mam mylaru i zrezygnowałem z tego elementu, dałem za to więcej dacronu przy łącznikach podpórek.

Dziś fotorelacja z montażu końcowego.

Podpórki.


Uzda z regulacją +- 2cm od standardu. Może to trochę za mało, okaże się przy testach.








Naciąg skrzydła. Nie do końca mi się to podoba, ale póki co nie miałem lepszego pomysłu.


I gotowy latawiec.


Wyszło jakieś przesunięcie na ramieniu latawca. Po złożeniu do siebie ramion, wycięcia w LE na sztaby są przesunięte względem siebie o około 1 cm. Jedno ramie wydaje się też być trochę dłuższe. Uciekł mi ten centymetr przy obszywaniu LE lub przy szyciu wzmocnienia dzioba. Latawiec oblatany, warunki były słabe, ale dało się powalczyć. Wrażenie pozytywne. Dosyć wolny w powietrzu. Brakuje jeszcze leechline, YoYo stoperów i trzeba przykleić stopery.

Pora zabierać się za następny z ripstopu 32g. Very Happy

Zbyszek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
sztender



Dołączył: 06 Sie 2011
Posty: 184
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Gru 05, 2012 23:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwsze koty za ploty Razz
Mnie zajęło 3 sztuki uszyć żeby zbliżyć się do tej jakosci wykonania Twisted Evil
Teraz już tylko lepiej Very Happy
Bardzo ładny latawiec;)
_________________
EOLO Over/Vortex MK IV(al'a IKAREX) Invictus#2 Arlekin Bee (nylon 42-48g/m2)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawel



Dołączył: 28 Kwi 2010
Posty: 317
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Czw Gru 06, 2012 09:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się. Wygląda świetnie!
Chętnie zobaczyłbym go w locie Smile
No i chyba warto go przesłać do galerii Equizziego! Wink

Czekamy na kolejny wątek z następnej budowy! Smile

Masz jakieś przemyślenia po pierwszej budowie?
Coś, na co warto zwrócić szczególnie uwagę?
Albo pomysły na jakieś rozwiązania?
_________________
Latawce: Eolo Genesis, Eolo Over, DIY l'Organic, Kitehouse Pulsar, DIY SixthSense, Fly-Acoustik UL, DIY Magnet, R-SKY Shooter Classic, LevelOne Gentleman, DIY D&N, LevelOne Genesis UL | http://www.youtube.com/user/pa79vel/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Czw Gru 06, 2012 15:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może jakiś ekspresowy filmik z latania?
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawel



Dołączył: 28 Kwi 2010
Posty: 317
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Czw Gru 06, 2012 22:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sztender napisał:
Ja polecam wycinanie dwóch okrągłych dziur pod łączniki genialna sprawa.


Tak właśnie chciałem rozwiązać wycięcie na APA w LE, ale właśnie trafiłem na rozwiązanie z Saber II.
Jest jeszcze ładniejsze, bo lepiej układa się tu obszycie z dacronu.
Chyba będę próbował to przenieść na swój latawiec:
http://stuntkiter.com/wp-content/uploads/2011/04/saber2_le.jpg

Trochę mieszają nam się wątki. Pewnie ten post powinien lądować w "detalach", ale to tak w ramach nawiązania...

Pozdrawiam,
paweł
_________________
Latawce: Eolo Genesis, Eolo Over, DIY l'Organic, Kitehouse Pulsar, DIY SixthSense, Fly-Acoustik UL, DIY Magnet, R-SKY Shooter Classic, LevelOne Gentleman, DIY D&N, LevelOne Genesis UL | http://www.youtube.com/user/pa79vel/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boopsi
Administrator


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 304
Skąd: Włocławek (prawie)

PostWysłany: Nie Gru 09, 2012 00:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Dziś postaram się trochę nadrobić zaległości w pisaniu na forum.
Padło pytanie o filmik z latania. Bardzo chętnie Wink , ale nie było jeszcze okazji. Ciemno robi się teraz dosyć wcześnie i brakuje czasu na latanie. Wieczory za to długie i jest czas na szycie latawców.

Cytat:
Masz jakieś przemyślenia po pierwszej budowie?
Coś, na co warto zwrócić szczególnie uwagę?
Albo pomysły na jakieś rozwiązania?


Specjalnych przemyśleń nie mam, ale... Warto zwrócić szczególną uwagę przy klejeniu paneli i połówek żagla. Jest to czynność która wydaje się łatwa, jednak bardzo wiele od niej zależy. Nie należy też liczyć na poprawę błędów z wcześniejszych etapów budowy. Problemy i niedoskonałości raczej się zwiększają i warto od początku trzymać maksymalną dokładność. Dobrą metodą klejenia materiału jest wspominane na forum "klejenie kontaktowe". Czyli smarowanie dwóch powierzchni i mocne dociskanie.

Mój sposób na wycinanie pasków materiału na "pinstriping".
Wycinamy 3 paski z grubej tektury o szerokości 7mm, długości kilku centymetrów i naklejamy na nie taśmę dwustronnie klejącą.


Osłabiamy klej, przyklejając kilkukrotnie paski do materiału. Spodnie jeansowe są do tego celu idealne. Wink


Przyklejamy paski do brzegu materiału z którego będziemy robić pinstriping. Dwa paski na końcach, jeden po środku.


Do długiej metalowej linijki przyklejamy taśmę dwustronną i przykładamy ją do wcześniej przyklejonych tekturowych pasków. U mnie za linijkę służy metrowy aluminiowy płaskownik o szerokości 25mm. Dodatkowo idealnie nadaje się ze względu na swoja szerokość do wycinania wzmocnienia środkowego. Wink


Po odklejeniu pasków możemy już wycinać. Oczywiście niezbędny jest podkład z szyby o odpowiedniej długości jeśli tniemy na ciepło.


Na koniec plan kolejnego Sixthsense:


pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Boopsi
Administrator


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 304
Skąd: Włocławek (prawie)

PostWysłany: Nie Gru 09, 2012 01:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak już się rozpędziłem to wstawię kilka fotek z budowy.







Białą taśmą zaznaczyłem sobie miejsca wycięcia otworów na sztabki. Myślę, że będzie to bardzo przydatne przy klejeniu tuneli na ramionach latawca.


Na dziś to tyle. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Pon Gru 10, 2012 09:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzę, że nie tracisz czasu:) trzymam kciuki za kolejną budowę...
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawel



Dołączył: 28 Kwi 2010
Posty: 317
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Pon Gru 10, 2012 10:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Układ paneli wygląda bardzo fajnie!
Niezły patent na równy pinstriping. Ja ciąłem na zimno i trochę na oko.
Na gorąco pociąłem jedynie paski na obszycia TE,
ale metoda z kartonikami dystansowymi warta zapamiętania!

A ja przy okazji mam prośbę.
Skoro masz już zmontowany latawiec, czy mógłbyś zmierzyć dla mnie jedną rzecz?
W swoim latawcu planuję wzmocnić krawędź TE w okolicach standoffów dodatkowym paskiem dacronu. Myślałem o obszarze ok.10-15cm na boki od standoffów (sail grabberów).
Czy mógłbyś sprawdzić jak układa się uzda oparta o LS i dalej o TE?
(EDIT: jak przy turtle/lazy suzan)
W jakim zakresie od standoffów może się opierać o TE?
Będę bardzo wdzięczny!


Pozdrawiam,
Paweł
_________________
Latawce: Eolo Genesis, Eolo Over, DIY l'Organic, Kitehouse Pulsar, DIY SixthSense, Fly-Acoustik UL, DIY Magnet, R-SKY Shooter Classic, LevelOne Gentleman, DIY D&N, LevelOne Genesis UL | http://www.youtube.com/user/pa79vel/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawel



Dołączył: 28 Kwi 2010
Posty: 317
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Wto Gru 11, 2012 16:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W uzupełnieniu do pytania:
http://latawce.phorum.pl/viewtopic.php?t=131

Wrzuciłem w osobnym wątku, żeby nie zasypywać Twojego dziennika Zbyszku Wink

pozdrawiam,
Paweł
_________________
Latawce: Eolo Genesis, Eolo Over, DIY l'Organic, Kitehouse Pulsar, DIY SixthSense, Fly-Acoustik UL, DIY Magnet, R-SKY Shooter Classic, LevelOne Gentleman, DIY D&N, LevelOne Genesis UL | http://www.youtube.com/user/pa79vel/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boopsi
Administrator


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 304
Skąd: Włocławek (prawie)

PostWysłany: Czw Gru 13, 2012 18:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
W drugim modelu zdecydowałem się na wykonanie wzmocnienia przy rurce centralnej. Przyszyłem 2,5cm pasek z białego ripstopu.


Szycie wzmocnienia centralnego tym razem wykonałem przez obszyciem TE. Zacząłem od "tylnej" strony żagla, od przyszycia rzepa dwoma prostymi szwami aby powstał tunel na sztabkę.


Następnie przykleiłem wystającą część wzmocnienia klejem w sztyfcie.

Jak widać biały pasek jest trochę za szeroki i wystaje poza wzmocnienie. Część przykryje jeszcze TE, można jednak by zrobić węższy pasek i uniknąć tego problemu.
cdn...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Czw Gru 13, 2012 18:18    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna -> Budowa, naprawa i modyfikacja latawców. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Latawce Akrobacyjne  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group