Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna Latawce Akrobacyjne
Forum Miłośników Sportów Latawcowych
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Budujemy Sixth Sense -Budowa Iwan
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna -> Budowa, naprawa i modyfikacja latawców.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Boopsi
Administrator


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 304
Skąd: Włocławek (prawie)

PostWysłany: Czw Lis 29, 2012 00:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Cytat:
Dodatkowo dodałem pasek wzmacniający z ripstopu.

Taki pasek na łączeniu centralnym, jeśli jest równo przyszyty bardzo pomaga w późniejszych pracach. Szczególnie przy obszywaniu nosa. Ja nie zrobiłem tego wzmocnienia i musiałem się trochę nagimnastykować szukając punktów odniesienia. Smile
Cytat:
Ciągle mam problemy z prostym prowadzeniem ściegu.

Tu w zasadzie sama maszyna powinna równo prowadzić, jeśli się jej nie przeszkadza. Wink Może masz za mały docisk stopki i materiał się pod nią ślizga, ale wtedy miał byś problem za stabilnością długości ściegu.
Cytat:
Na chwilę obecną jestem średnio zadowolony z efektu...

Na fotkach wygląda całkiem nieźle Exclamation

Co to za materiał ten zielonkawy? Wygląda jak by się trochę deformował. Sprawdź czy da się go rozciągnąć po skosie kratki.

pzdr. Zbyszek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Czw Lis 29, 2012 00:41    Temat postu:

Powrót do góry
Spitfire



Dołączył: 16 Lis 2012
Posty: 61
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Czw Lis 29, 2012 07:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

iwan00 napisał:
Na chwilę obecną jestem średnio zadowolony z efektu
Będzie latać! Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sztender



Dołączył: 06 Sie 2011
Posty: 184
Skąd: Łódź

PostWysłany: Czw Lis 29, 2012 10:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z moich skromnych doświadczeń największy problem to klejenie. Nie ma bata, jest to najważniejszy etap na który trzeba poświęcić najwięcej czasu. Jeśli tu coś pójdzie źle to i najlepsza maszyna i szwaczka nie pomoże !!! Będzie krzywo !!! Samo szycie jeśli maszyna radzi sobie z materiałem i nićmi to już pikuś. Oczywiście są problemy zrywa się nić materiał ucieka itd ale to najwyżej będą brzydkie szycia (a z czasem poznaje się maszynę i wiadomo wcześniej gdzie mogą być problemy). Ale latawiec będzie latał dobrze bo będzie równy. Wink
_________________
EOLO Over/Vortex MK IV(al'a IKAREX) Invictus#2 Arlekin Bee (nylon 42-48g/m2)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Czw Lis 29, 2012 12:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Boopsi napisał:


Co to za materiał ten zielonkawy? Wygląda jak by się trochę deformował. Sprawdź czy da się go rozciągnąć po skosie kratki.


to jest ten szary z żaglowni, ale faktycznie odcień wpada lekko w zielony.
Ciągnie się pewnie w tym samym stopniu co biały i czarny.

Boopsi napisał:

[..] w zasadzie sama maszyna powinna równo prowadzić, jeśli się jej nie przeszkadza. Wink Może masz za mały docisk stopki i materiał się pod nią ślizga, ale wtedy miał byś problem za stabilnością długości ściegu.


Mam ustawiony na maksa. u mnie składa się na to chyba rozmiar, żagla, małe stanowisko pracy i mała wprawa w szyciu. Oprócz jakichś drobnych napraw jest to moje pierwsze poważne szycie.

sztender napisał:
Z moich skromnych doświadczeń największy problem to klejenie. Nie ma bata, jest to najważniejszy etap na który trzeba poświęcić najwięcej czasu. [..] latawiec będzie latał dobrze bo będzie równy. Wink


Takie też było moje zdanie. Co ciekawsze jak miałem sklejone 2 połowki to wydawało mi się że jest niemalże idealnie a po zszyciu tego w całość wyszło kilka "górek".

no nic zobaczymy co z tego wyjdzie. mam nadzieję, że skrzydło jest symetryczne. Jakieś drobne nierówności można jeszcze spróbować wygubić na obszyciach.
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sztender



Dołączył: 06 Sie 2011
Posty: 184
Skąd: Łódź

PostWysłany: Czw Lis 29, 2012 16:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

iwan00 napisał:
Jakieś drobne nierówności można jeszcze spróbować wygubić na obszyciach.

Nie wiem co masz na myśli, ale raczej już nie ma jak i czego wygubić. Tym bardziej, że żagiel powinien trzymać wymiar i kształt na krawędziach
_________________
EOLO Over/Vortex MK IV(al'a IKAREX) Invictus#2 Arlekin Bee (nylon 42-48g/m2)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Czw Lis 29, 2012 16:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam na myśli, że obszycia wyrównuję idealnie do szablonu i układam w to żagiel. Przy wklejaniu żagla do obszycia nie musi pasować idealnie i jak gdzieś jest 1mm nadmiaru albo 1mm brakuje to obszycie to wyrówna. Jak są fałdy na środku żagla to już z tym się nic nie da zrobić.
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sztender



Dołączył: 06 Sie 2011
Posty: 184
Skąd: Łódź

PostWysłany: Czw Lis 29, 2012 16:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak tak, to tak Wink
_________________
EOLO Over/Vortex MK IV(al'a IKAREX) Invictus#2 Arlekin Bee (nylon 42-48g/m2)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Pon Gru 03, 2012 23:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koniec weekendu czyli koniec opitalania się, czas wrócić do pracy... Dzisiejszy wieczór upłyną pod znakiem wykonania i wszycia wzmocnień pod standooffy, Tym razem szablony wykonałem z kartonu po butach a dacron ciąłem na gorąco. Następnie pół godziny mierzenia i zastanawiania się na ile krzywo to zrobiłem, trochę kleju i pod maszynę. Wyszło ogólnie nieźle, i nawet w miarę symetrycznie.

Wzmocnienia wszyłem najpierw aby schować wszystko pod obszyciem TE.

Zauważyłem natomiast, że z czasem ściegi mają tendencję do "schodzenia się". Oznacza to tyle, że podczas szycia było za duże naprężenie nici. Pewnie jak przyjdzie rama to nie będzie po tym śladu ale teraz kiedy całe skrzydło się lekko pofałdowało będzie duży problem z równym wklejeniem w obszycia TE a co za tym idzie z zachowaniem symetryczności latawca. Nie wiem jakie jest zdanie co do naprężania nici bardziej doświadczonych szwaczy ale ja skłaniałbym się chyba ku temu, że lepiej lekko przeluzować nić.

no i oczywiście kilka zdjęć dzisiejszych rezultatów:



_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)


Ostatnio zmieniony przez iwan00 dnia Czw Gru 20, 2012 11:22, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Pon Gru 17, 2012 20:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejna porcja prac za mną.

W kolejności:

Obszycie krawędzi spływu (TE) - tutaj większej filozofii nie było, zginamy wycięty pasek ripstpu na pół metodą "na kant stołu", następnie podklejamy jedną stronę do żagla a na koniec przeszywamy wszystko pilnując aby pozostawić wolne miejsce na przeciągnięcie linki napinającej. Następnie wciągamy linkę.

Ja zastosuję napinanie linki przy łączniku centralnym więc w środku latawca zostawiłem nadmiar, który wykorzystam do napięcia..

Następnie wyznaczyłem geometryczny środek latawca, wkleiłem kieszeń na nos i zabrałem się za obszywanie krawędzi natarcia (LE). Przy pomocy lutownicy i nakrętki wykonałem otwory do przeciągnięcia ramy w miejscu montażu łączników rozpórek (APA).

Zarówno obszycie TE jak i LE wklejałem już bez szablonu, kierując się jedynie linią żagla. Skoro, żagiel był równy na początku to teraz nic nie mogło się zepsuć. Przy wklejaniu obszycia LE podobnie jak Zbyszek wyznaczyłem jedynie miejsca otworów na APA aby wszystko łądnie spasować.

Na koniec wykorzystując "naklejki cenowe" ( które bagatela sprawdziły się świetnie podczas całego procesu konstrukcyjnego) wyznaczyłem miejsca przeszycia kieszeni nosa. Po wszystkim zorientowałem się, że nos powinienem zszywać łącznie ze wzmocnieniem. Mały błąd, będzie trochę więcej szycia...

ponownie link do galerii wzbogaconej o kilka zdjęć:
https://plus.google.com/photos/103461804075282266780/albums/5814710269115718817/5822972084338884530

ps jako, że każdy założył osobny temat to pozwoliłem sobie zmienić nazwę.
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boopsi
Administrator


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 304
Skąd: Włocławek (prawie)

PostWysłany: Wto Gru 18, 2012 16:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Jaką linkę zastosowałeś do naciągu TE?
Widzę, że dałeś dosyć dużo miejsca na rurkę centralną we wzmocnieniu nosa. Sam luz może nie jest tu problemem, ale spowoduje to, że końcówki rurek ramion będą daleko od środka dzioba. Spowoduje to składanie się czubka latawca. Radzę zrobić węższy szew, tak aby rurka centralna wchodziła na styk. Na planach Invictusa jest to ładnie pokazane.
Zbyszek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Wto Gru 18, 2012 17:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Boopsi napisał:
Witam
Jaką linkę zastosowałeś do naciągu TE?


Dzałem starą linkę do latania z decathlonu, średnica ok 1mm wytrzymałość 65kg. myślę że więcej nie trzeba.

Boopsi napisał:
Radzę zrobić węższy szew, tak aby rurka centralna wchodziła na styk. Na planach Invictusa jest to ładnie pokazane.


Dzięki, na pewno będę szył jeszcze raz bo muszę naszyć zabezpieczenie z Cordury. wezmę kawałek rurki 6mm i wymierzę wtedy dokładnie ile miejsca zostawić.

-Paweł
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawel



Dołączył: 28 Kwi 2010
Posty: 317
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Wto Gru 18, 2012 17:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

iwan00 napisał:

Boopsi napisał:
Radzę zrobić węższy szew, tak aby rurka centralna wchodziła na styk. Na planach Invictusa jest to ładnie pokazane.


Dzięki, na pewno będę szył jeszcze raz bo muszę naszyć zabezpieczenie z Cordury. wezmę kawałek rurki 6mm i wymierzę wtedy dokładnie ile miejsca zostawić.

-Paweł


Polecałbym ciut więcej luzu, nie zupełnie na styk.
Na koniec rurki warto założyć gumową końcówkę,
która trochę zmniejsza przecieranie tkaniny na styku z rurką.
Myślę, że to jakieś +2mm średnicy max Smile
_________________
Latawce: Eolo Genesis, Eolo Over, DIY l'Organic, Kitehouse Pulsar, DIY SixthSense, Fly-Acoustik UL, DIY Magnet, R-SKY Shooter Classic, LevelOne Gentleman, DIY D&N, LevelOne Genesis UL | http://www.youtube.com/user/pa79vel/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boopsi
Administrator


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 304
Skąd: Włocławek (prawie)

PostWysłany: Wto Gru 18, 2012 18:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pawel napisał:

Polecałbym ciut więcej luzu, nie zupełnie na styk.
Na koniec rurki warto założyć gumową końcówkę,


Miałem na myśli rurkę razem z grzybkiem na końcu. Przyjąłem to za oczywistą oczywistość. Wink

Jak duży otwór wycinałeś pod sztabki w LE? Jaka to podkładka, 6 czy 8 mm? Zastanawiam się, czy robić u siebie proste wycięcie czy okrągły otwór.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Wto Gru 18, 2012 18:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

podkładka 6, więc ciąłem podwójny otwór. Jakbym miał 8 to bym chyba zostawił ładne pojedyncze kółeczko.
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawel



Dołączył: 28 Kwi 2010
Posty: 317
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Wto Gru 18, 2012 18:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Boopsi napisał:
Przyjąłem to za oczywistą oczywistość. Wink


Domyślałem się, ale pozwoliłem sobie tak, dla pełnej jasności Wink
_________________
Latawce: Eolo Genesis, Eolo Over, DIY l'Organic, Kitehouse Pulsar, DIY SixthSense, Fly-Acoustik UL, DIY Magnet, R-SKY Shooter Classic, LevelOne Gentleman, DIY D&N, LevelOne Genesis UL | http://www.youtube.com/user/pa79vel/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Wto Gru 18, 2012 18:36    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna -> Budowa, naprawa i modyfikacja latawców. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Latawce Akrobacyjne  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group