Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna Latawce Akrobacyjne
Forum Miłośników Sportów Latawcowych
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Projekt "Invictus 70%"
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna -> Budowa, naprawa i modyfikacja latawców.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Wto Gru 18, 2012 13:51    Temat postu: Projekt "Invictus 70%" Odpowiedz z cytatem

Spodobało mi się szycie latawców i nie mogąc doczekać się na ramę do świeżo uszytego sixth sense już zaczałem rozglądać się za kolejnym projektem.

założenia:
rozpiętość ~200cm
szkielet 4mm carbon
typ: SUL (docelowe to ripstop 32g - żagiel i ripstop 90g wzmocnienia)

Niejaki Kosta z grecji z GoKiting.gr stworzył ostatnio komercyjny projekt "Funtasctik SUL". Zmniejszając swój poprzedni projekt "Acoustik".

więcej tutaj:
http://gokiting.gr/en/forum/18-Stunt-Kite-Zone/322-Funtastic-UL-Street-Stunt-kite.html

Postanowiłem spróbować podobnej sztuki zmniejszając znanego wszystkim Invictusa.

Na początek zmniejszyłem projekt invictusa do 70% i uprościłem schemat paneli.


Z szacunkowych obliczeń wynika, że tak zmniejszony latawiec będzie miał około 175 cm rozpiętości.

Pierwsze wersje powstaną prawdopodobnie z worka na śmieci żeby zobaczyć czy w ogóle jest szansa tym poleciećSmile Całość planuję wykonać w wersji "top budżet" czyli zamknąć się w 200PLN

Umieszczam temat na forum aby poznać wasze opinie czy w ogóle warto próbować i na co zwrócić uwagę przy "zmniejszaniu" projektu.

Czy ktoś już próbował podobnych sztuczek?

-Paweł
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)


Ostatnio zmieniony przez iwan00 dnia Sob Sty 05, 2013 10:21, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Wto Gru 18, 2012 13:51    Temat postu:

Powrót do góry
Spitfire



Dołączył: 16 Lis 2012
Posty: 61
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Wto Gru 18, 2012 15:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Takich bajerów to ja nie próbowałem, ale znam następującą sztuczkę:
[70% z 200 cm] Arrow 200 cm - 30% = 140 cm (a nie 175 cm) Wink

Ale niech będzie po Twojemu Very Happy
Życzę udanych prób i powodzenia w szyciu Smile
Nie ma to jak nabywanie kolejnych doświadczeń.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Wto Gru 18, 2012 15:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może niejasno trochę napisałem, założenia oznaczają, że chciałbym aby latawiec, który powstanie miał rozpiętość około 200cm, Invictus w standardowym wymiarze ma około 250cm rozpiętości co pomnożone przez 0,7 daje 175 Smile.

Można by zrobić 80% co daje równe 200 ale nie wiem czy ram 4mm to wytrzyma, na początek chyba spróbuję z trochę mniejszym.
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sztender



Dołączył: 06 Sie 2011
Posty: 184
Skąd: Łódź

PostWysłany: Czw Gru 27, 2012 13:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie obejrzyj plany sobie od sixth sense. Są dwie wersje 100% i 80% zobacz czy Equizi zwyczajnie go zmniejszył czy są różnice konstrukcyjne. Z tego co czytałem to samo przeskalowanie może nie wystarczyć. Chyba trzeba pokombinować z standoff-ami.
_________________
EOLO Over/Vortex MK IV(al'a IKAREX) Invictus#2 Arlekin Bee (nylon 42-48g/m2)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Czw Gru 27, 2012 16:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

We wszystkich postach które udało mi się odnaleźć na temat skalowania latawców wszyscy zwracają uwagę na rozmiar standoffów i głębokość żagla natomiast po analizie projektu SS80% wyszło mi, że Projekt jest zwyczajnie przeskalowany bez żadnych zmian. Wobec tego pierwszy (plastikowy) żagiel wykonam bez żadnych zmian.
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Wto Sty 01, 2013 15:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to pierwsza wersja zbudowana (zrobiłem 75%):



materiał: budowlana folia paroizolacyjna, dużo cięższy niż worek na śmieci ( strzelam, że minimum 60-70g/m2) ale wyciąłem cały żagiel z jednego kawałka więc było bardzo mało pracy zbudowałem to w jeden wieczór. Żagiel jest trochę nierówny i trzebaby jeszcze trochę popracować nad długością standoffów ale ogólnie efekt zadowalający.

Największym problemem jest Decathlonowy łącznik centralny ( jeszcze gorszy niż w wersji 6mm:



do budowy akrobatów w ogóle się nie nadaje. zrobiłem więc tulejkę z rurki 6mm którą przymocowałem do org łącznika ale nie wytrzymała zbyt długo gdyż uszkodziłem ją już podczas poszerzania średnicy wewn ( z 3 na 4mm)



Muszę znaleźć jakiś sensowny sposób łączenia rozpórek dolnych. nie przemyślałem tego bo mogłem zrobić rozpórkę z jednego kawałka.


Wyprowadziłem go na dwór i oblatałem ( na ile potrafię...)

Plusy:
- lata Very Happy
- trickuje - wykonałem wszystko to co potrafię decathlonem (axle, HA, turtle, lazy) oraz coś co decathlonem się nie udaje (fade stabilny przez około 10s) więcej nie miałem okazji bo mocno wiało i łącznik się rozpadł
- bardzo zwrotny

Minusy:
- przy silniejszym wietrze szybki i nadsterowny, ciężki do opanowana
- z ramą 4mm trzeba uważać przy silnym wietrze

Ogólne wrażenie pozytywne. W związku z tym, że plusów jest więcej niż minusów przystępuję do budowy materiałowego żagla myślę, że warto zwłaszcza, że wystarczy mi resztek z budowy Sixth Sense.
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sztender



Dołączył: 06 Sie 2011
Posty: 184
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Sty 02, 2013 00:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Oryginalny" Invictus u mnie też był nadsterowny mocno Very Happy na skutek tego że dałem za długie "standy" (dałem wymiar nie wliczając konektorów) spróbuj skrócić.
_________________
EOLO Over/Vortex MK IV(al'a IKAREX) Invictus#2 Arlekin Bee (nylon 42-48g/m2)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Sro Sty 02, 2013 07:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sztender napisał:
"Oryginalny" Invictus u mnie też był nadsterowny mocno Very Happy na skutek tego że dałem za długie "standy" (dałem wymiar nie wliczając konektorów) spróbuj skrócić.


Też się na to naciąłem ale już pierwsze skrócenie za mną, chyba jeszcze zaplotłem odwrotnie uzdę nigdy nie wiem gdzie jest B a gdzie C, ja dałem C do łącznika centralnego i uzda jest strasznie "szeroka".
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boopsi
Administrator


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 304
Skąd: Włocławek (prawie)

PostWysłany: Sro Sty 02, 2013 10:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

iwan00 napisał:
nigdy nie wiem gdzie jest B a gdzie C, ja dałem C do łącznika centralnego i uzda jest strasznie "szeroka".


A jest do górnej rozporki, B do dolnej i C do łącznika centralnego. Wygląda, że masz dobrze.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Sro Sty 02, 2013 14:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki, przyda się na przyszłość...
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawel



Dołączył: 28 Kwi 2010
Posty: 317
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sro Sty 02, 2013 17:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ech... mam jakiś sentyment do plastikowych żagli Smile
Jestem bardzo ciekaw wyniku skalowania i mam nadzieję,
przetestować efekt końcowy przy okazji Wink

Trzymam kciuki i śledzę na bieżąco Wink

Tak, jak rozmawialiśmy wcześniej, proponuję przemyśleć zastosowanie jednoczęściowego LS i łącznika centralnego działającego "na wcisk"....
_________________
Latawce: Eolo Genesis, Eolo Over, DIY l'Organic, Kitehouse Pulsar, DIY SixthSense, Fly-Acoustik UL, DIY Magnet, R-SKY Shooter Classic, LevelOne Gentleman, DIY D&N, LevelOne Genesis UL | http://www.youtube.com/user/pa79vel/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Sob Sty 05, 2013 10:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ruszyłem z docelowym żaglem.

materiały :
- żagiel - ripstop ( 32g biały i szary, pomarańczowy około 40)
- obszycie LE - ripstop 90g 3cm
- obszycie TE - ripstop 32g 1,5cm
- wzmocnienia - ripstop 90g

panele i paski wycięte:


żagiel się klei:

_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Nie Sty 06, 2013 00:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziś kolejny owocny "wieczór z maszyną"

Tym razem aby ułatwić sobie pracę na sklejonym żaglu przed szyciem zaznaczyłem sobie linię środkową ( łaczenie połówek żagla to byłą czysta przyjemność) oraz wszystkie miejsca wklejania wzmocnień.

Nie wkleiłem wzmocnienia na środku ale dla pewności dałem podwójny szew.










_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pawel



Dołączył: 28 Kwi 2010
Posty: 317
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Nie Sty 06, 2013 15:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomarańczowa krawędź natarcia wygląda nieźle! Smile
Kieszonkę na nosie na końcówkę "spine" też dałeś z ripstopu?
Myślę, że warto tam dać kawałeczek dacronu, mimo wszystko...
_________________
Latawce: Eolo Genesis, Eolo Over, DIY l'Organic, Kitehouse Pulsar, DIY SixthSense, Fly-Acoustik UL, DIY Magnet, R-SKY Shooter Classic, LevelOne Gentleman, DIY D&N, LevelOne Genesis UL | http://www.youtube.com/user/pa79vel/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Nie Sty 06, 2013 19:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

spoko, na wierzch pójdzie jeszcze pojedyncza cordura.
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Nie Sty 06, 2013 19:23    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna -> Budowa, naprawa i modyfikacja latawców. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Latawce Akrobacyjne  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group