Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna Latawce Akrobacyjne
Forum Miłośników Sportów Latawcowych
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Budujemy Rokkaku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna -> Latawce Jednolinkowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Boopsi
Administrator


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 304
Skąd: Włocławek (prawie)

PostWysłany: Sro Maj 01, 2013 01:12    Temat postu: Budujemy Rokkaku Odpowiedz z cytatem

Witam

Szukając projektu latawca Rokkaku trafiłem na tą stronę klik. Postanowiłem wykonać coś podobnego, jednak w trochę inny sposób, podobnie jak skleja się panele w latawcu akrobacyjnym. Korzystając z programu QuiltAssistant zaprojektowałem wygląd latawca oraz przygotowałem formy do cięcia paneli. Żagiel latawica składa się z ponad 80 elementów jednak wystarczy przygotować 16 form. Wymiary latawca i uzdy wykorzystałem z tego projektu klik.

Tak będzie wyglądał gotowy latawiec.


Formy wydrukowane i przyklejone do tektury. Gotowe do wycięcia.


Wycięte formy i materiał.


Wycinanie paneli. Jak zwykle cięcie na ciepło lutownicą. Tutaj widać, że zostawiałem odstępy między wycinanymi panelami, ale można spokojnie ciąć jeden przy drugim oszczędzając materiał. Można nawet najpierw wyciąć pasek materiału szeroki na wymiar wysokości form i z niego pojedynczym cięciem wycinać panele.


Niektóre panele można skrócić już na etapie wycinania. Dokładne przycięcie nastąpi po zszyciu całego żagla. Panele przygotowane do sklejania.


cdn...


Ostatnio zmieniony przez Boopsi dnia Czw Wrz 06, 2018 15:12, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama






Wysłany: Sro Maj 01, 2013 01:12    Temat postu:

Powrót do góry
Boopsi
Administrator


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 304
Skąd: Włocławek (prawie)

PostWysłany: Sro Maj 15, 2013 01:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Klejenie i szycie.

Najpierw klejenie i krótkie szwy poprzeczne. Tak aby powstały "trójkąty". Tu wystarczy namiastka planu do klejenia. Dwie linie równoległe w odległości 7mm, trzecia linia przecina je pod kątem 97,5 stopnia. Najlepiej odrysować sobie ją od którejś większej formy.



Zszywanie trójkątów. Tu jest trochę trudniej, trzeba przygotować plany do klejenia. Wystarczą linie co 15 stopni i dodatkowe równoległe do nich po obydwu stronach w odległości 3,5 mm. Najlepiej skleić najpierw po 3 trójkąty. Później dwie takie trójki skleić do kąta prostego i całość zszyć. Z dwóch takich elementów zszyć połówkę żagla i na koniec zszyć dwie połówki. Zniwelujemy w ten sposób ewentualne błędy na planach i unikniemy narastających błędów w klejeniu.





Ostatnio zmieniony przez Boopsi dnia Czw Wrz 06, 2018 15:15, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Sro Maj 15, 2013 06:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kurcze, imponujący, to jest na prawdę dużo roboty... trzymam kciuki...
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Boopsi
Administrator


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 304
Skąd: Włocławek (prawie)

PostWysłany: Pon Cze 03, 2013 14:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
...c.d.
Panel centralny, wycięty na wymiar po zszyciu całego żagla. Przed szyciem tego panela można wyrównać otwór, redukując niedoskonałości sklejania.



Teraz pora na przycięcie żagla do pożądanego kształtu. Ja posłużyłem się formą wyciętą z tektury.



Odrysowałem kształt



i wyciąłem żagiel.



Ostatnio zmieniony przez Boopsi dnia Czw Wrz 06, 2018 15:47, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Boopsi
Administrator


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 304
Skąd: Włocławek (prawie)

PostWysłany: Nie Lip 14, 2013 00:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę zaniedbałem ten temat. Dwa Rokkaku już dawno latają, a opisu na forum brak. Smile

Kolejny etap prac to wzmocnienia narożników. Pierwszy model miał tylko wzmocniony górny i dolny narożnik. Jednak zdecydowanie lepiej wzmocnić wszystkie.

Wzmocnienia wycięte z dacronu.




Następnie obszycie brzegu latawca. Pasek ripstopu o szerokości 14mm zgięty na pół. Szyje się dosyć łatwo małymi odcinkami, bez klejenia.


Kieszonki do sztabek. Materiał dacron.


Wzmocnienia pod uzdę, też z dacronu.


cdn...


Ostatnio zmieniony przez Boopsi dnia Czw Wrz 06, 2018 16:03, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Boopsi
Administrator


Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 304
Skąd: Włocławek (prawie)

PostWysłany: Sob Sty 11, 2014 02:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Przy okazji budowy trzeciego rokkaku, uzupełnię w końcu ten wątek.

Zapięcie rurki pionowej wykonane z rzepa szerokości 2cm.




Wzmocnienie z wyciętymi otworami do mocowania uzdy.


Mocowanie uzdy jest dwustronne, tak aby umożliwić połączenie kilku latawców w łańcuch.
Widok od strony przedniej, czyli mocowanie uzdy.


Widok od strony tylnej. Mocowanie do kolejnego latawca.

Latawce można oczywiście rozłączyć i każdy z nich może latać osobno.

Łączenie rurek wykonane jest z połowy łącznika do latawca C-Quad. Druga część łącznika jest stosowana w latawcu Talon jako YoYo stoper.


Linka naprężająca żagiel. Na zdjęciach, mocowanie jednej i drugiej strony oraz regulacja.




Uzda, klasyczna czteropunktowa z możliwością regulacji.


cdn...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Spitfire



Dołączył: 16 Lis 2012
Posty: 61
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Pon Sty 13, 2014 11:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i pięknie. Teraz jeszcze pokaż co z nimi robisz pod chmurką Smile
_________________
Latawce:
HQ Fazer XL 280
DIY SixthSense 240
Decathlon RClic 120 x3 szt. (DIY stack) + Zeruko R194
Eolo Intro 160
Lidl NoName 180 x3 szt. (DIY stack)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tsulej



Dołączył: 17 Sty 2010
Posty: 130
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Sty 14, 2014 15:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

3 walczące rokaku to już coś.
_________________
http://akrobacyjne.blogspot.com || Latawce: Sturdy Design Saber II, R-Sky NSE LW, Eolo Neox, Wolfgang Siebert ITrix, Kite D.E.sign Sixth Sense STD by Boopsi, FlyKites Acoustik UL
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
pawel



Dołączył: 28 Kwi 2010
Posty: 317
Skąd: Gdynia

PostWysłany: Sro Sty 15, 2014 16:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spitfire napisał:
No i pięknie. Teraz jeszcze pokaż co z nimi robisz pod chmurką Smile


Tu odrobinę widać je w locie (0:52 do 1:05).
Zbyszek kontra Wojtek Smile

Bardzo fajne zabawki! Latają super i zabawa też niezła!
Można się zmachać bardziej niż przy akrobatach...

No i oczywiście wykonanie mistrzowskie!
_________________
Latawce: Eolo Genesis, Eolo Over, DIY l'Organic, Kitehouse Pulsar, DIY SixthSense, Fly-Acoustik UL, DIY Magnet, R-SKY Shooter Classic, LevelOne Gentleman, DIY D&N, LevelOne Genesis UL | http://www.youtube.com/user/pa79vel/videos
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sro Sty 15, 2014 16:39    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna -> Latawce Jednolinkowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Latawce Akrobacyjne  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group