Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna Latawce Akrobacyjne
Forum Miłośników Sportów Latawcowych
 
 POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Duży może więcej? - wydzielone z wątku Latawiec na początek

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna -> Latawce Akrobacyjne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sztender



Dołączył: 06 Sie 2011
Posty: 184
Skąd: Łódź

PostWysłany: Wto Lip 23, 2013 22:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

iwan00 napisał:
Większy latawiec na pewno generuje większy ciąg na linkach a co za tym idzie ma mniejsze wymagania wiatrowe

iwan00 jestem rozczarowany taką opinią z twojej strony. O ile większy latawiec powinien teoretycznie generować większy ciąg. To nie jest to regułą. O tyle wielkość nie zmniejsza wymagań wiatrowych!!!
_________________
EOLO Over/Vortex MK IV(al'a IKAREX) Invictus#2 Arlekin Bee (nylon 42-48g/m2)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Wto Lip 23, 2013 22:37    Temat postu:

Powrót do góry
iwan00



Dołączył: 14 Sie 2012
Posty: 219
Skąd: Rumia

PostWysłany: Sro Lip 24, 2013 05:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sztender napisał:
iwan00 napisał:
Większy latawiec na pewno generuje większy ciąg na linkach a co za tym idzie ma mniejsze wymagania wiatrowe

iwan00 jestem rozczarowany taką opinią z twojej strony.


Przykro mi, na prawdę nie chciałem cię rozczarować.

Wiem że jest zylion elementów składających się na końcową ch-kę i wymagania wiatrowe konkretnego latawca. Uogólniłem to do przypadku trzech bliźniaczych latawców z decathlonu o różnej rozpiętości wykonanych z tych samych materiałów i w tym konkretnym przypadku nie minąłem się chyba z prawdą aż tak mocno...
_________________
Latawce: Zeruko R194 (decathlon), Invictus 75% SUL , Sixth Sense STD (D.E.), Vortex STD (C.D.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sztender



Dołączył: 06 Sie 2011
Posty: 184
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sro Lip 24, 2013 10:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie bierz do siebie:) Chodzi mi o to, że ktoś z twoim doświadczeniem konstrukcyjnym i lotniczym, powinien precyzyjniej objaśniać "nowym" o co chodzi z tymi latawcami Wink. Stwierdzenie, że wiekszy lata lepiej przy słabszym wietrze bez podania przyczyny takiego stanu rzeczy, wygeneruje błędy w wiedzy u "nowych" już na starcie. Biorąc pod uwagę, że to dział dla początkujących, już drugi raz prostuje skrót myślowy "duży może więcej".
W sprawie tego, że latawce wykonane z tego samego materiału (żagiel, rury)wraz ze wzrostem wymiaru zyskują na stosunku wagi do powierzchni zgadzam się w 100%.
_________________
EOLO Over/Vortex MK IV(al'a IKAREX) Invictus#2 Arlekin Bee (nylon 42-48g/m2)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Spitfire



Dołączył: 16 Lis 2012
Posty: 61
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Czw Lip 25, 2013 11:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sztender napisał:
Stwierdzenie, że wiekszy lata lepiej przy słabszym wietrze bez podania przyczyny takiego stanu rzeczy, wygeneruje błędy w wiedzy u "nowych" już na starcie. Biorąc pod uwagę, że to dział dla początkujących, już drugi raz prostuje skrót myślowy "duży może więcej".
Czuję się wywołany do tablicy Wink
Formułując wypowiedź "duży może więcej" wyrażałem swój pogląd nt. możliwości sterowniczych, jakimi charakteryzują się duże konstrukcje, a w szczególności ich większej siły bezwładności. Przy większym żaglu użyjesz nieco większej siły przy bardziej zdecydowanym ruchu ręką (szarpnięcie), niż przy mniejszej konstrukcji. Większy latawiec będzie wykonywał subtelniejsze i nieco wolniejsze ruchy niż jego brat - mały i szybki wariat, przez co (z mojego, praktycznego punktu widzenia) łatwiej jest trikować dużym latawcem.
Cała ta opinia dotyczy oczywiście latawców wykonywanych w podobnych rozwiązaniach technicznych, z takich samych materiałów i proporcjonalnie cięższych wraz ze wzrostem ich rozmiaru - co niewątpliwie rozpatrywane jest w podobnych kategoriach przez "nowych" podczas dokonywania pierwszych wyborów. W opinii tej nie są brane pod uwagę różnice, jakimi cechują się podobne rozmiarowo konstrukcje w wersjach Standard, Light, czy Ultra light.
Podejrzewam, że Iwanowi chodziło o to samo Wink
Tak czy inaczej, przecież nawet Twoje stwierdzenie
sztender napisał:
W sprawie tego, że latawce wykonane z tego samego materiału (żagiel, rury)wraz ze wzrostem wymiaru zyskują na stosunku wagi do powierzchni zgadzam się w 100%.
sprowadza się do tego samego Arrow że jednak duży może więcej Very Happy
Może przenieśmy dyskusję do oddzielnego wątku, hmm..? Smile
_________________
Latawce:
HQ Fazer XL 280
DIY SixthSense 240
Decathlon RClic 120 x3 szt. (DIY stack) + Zeruko R194
Eolo Intro 160
Lidl NoName 180 x3 szt. (DIY stack)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sztender



Dołączył: 06 Sie 2011
Posty: 184
Skąd: Łódź

PostWysłany: Pią Lip 26, 2013 00:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chętnie przedyskutuję to i owo Very Happy
Moje "opozycyjne" podejście do wypowiedzi jest uwarunkowane skrótami myślowymi, które zostały wprowadzone do tematu.
Duży latawiec ma mniejsze wymagania wiatrowe, co jest oczywistą bzdurą. Wielkość nie ma nic wspólnego z lataniem na słabym wietrze.

Formułując wypowiedź "duży może więcej" wyrażałem swój pogląd nt. możliwości sterowniczych, jakimi charakteryzują się duże konstrukcje
Co to znaczy ? Z moich obserwacji górna granica wielkości latawca akrobacyjnego kończy się na 2,5m.

Większy latawiec będzie wykonywał subtelniejsze i nieco wolniejsze ruchy niż jego brat - mały i szybki wariat, przez co (z mojego, praktycznego punktu widzenia) łatwiej jest trikować dużym latawcem.
Faktycznie tu masz rację, tu "duży może więcej". Może nie tyle więcej, co na skutek praw fizyki masz więcej czasu na reakcję.

Cała ta opinia dotyczy oczywiście latawców wykonywanych w podobnych rozwiązaniach technicznych, z takich samych materiałów i proporcjonalnie cięższych wraz ze wzrostem ich rozmiaru - co niewątpliwie rozpatrywane jest w podobnych kategoriach przez "nowych" podczas dokonywania pierwszych wyborów.
No ni w ząb nie kumam o co kaman i co autor miał na myśli.

W opinii tej nie są brane pod uwagę różnice, jakimi cechują się podobne rozmiarowo konstrukcje w wersjach Standard, Light, czy Ultra light.
A szkoda bo wtedy jasno i wyraźnie widać na bazie jednego latawca jak duże różnice są w latawcu o tej samej charakterystyce a różnej wadze i wyważeniu.

Tak czy inaczej, przecież nawet Twoje stwierdzenie "W sprawie tego, że latawce wykonane z tego samego materiału (żagiel, rury) wraz ze wzrostem wymiaru zyskują na stosunku wagi do powierzchni zgadzam się w 100%". sprowadza się do tego samego, że jednak duży może więcej
Oczywiście w pewnym stopniu masz rację, ale to już sprawa semantyki.
Tylko ja napisałem co jak i dlaczego. Bo "prawie" robi różnicę a "duży może więcej". Z tym, że nie zawsze.
_________________
EOLO Over/Vortex MK IV(al'a IKAREX) Invictus#2 Arlekin Bee (nylon 42-48g/m2)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Spitfire



Dołączył: 16 Lis 2012
Posty: 61
Skąd: Gdańsk

PostWysłany: Sro Lip 31, 2013 08:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sztender napisał:
Formułując wypowiedź "duży może więcej" wyrażałem swój pogląd nt. możliwości sterowniczych, jakimi charakteryzują się duże konstrukcje
Co to znaczy ? Z moich obserwacji górna granica wielkości latawca akrobacyjnego kończy się na 2,5m.
Rozwinięcie tezy umieszczałem już w kolejnych zdaniach.
A co do 2,5 m - ja tam nie wiem, ale widziałem trochę większe. Zabawki, ale większe Smile np. TUTAJ Smile

sztender napisał:
Cała ta opinia dotyczy oczywiście latawców wykonywanych w podobnych rozwiązaniach technicznych, z takich samych materiałów i proporcjonalnie cięższych wraz ze wzrostem ich rozmiaru - co niewątpliwie rozpatrywane jest w podobnych kategoriach przez "nowych" podczas dokonywania pierwszych wyborów.
No ni w ząb nie kumam o co kaman i co autor miał na myśli.
Pamiętam jak stosunkowo niedawno sam kupowałem swój pierwszy latawiec. Nie wiedziałem czym mam się kierować. Jakością wykonania? Zakresem wiatrowym? Rozmiarem? Ceną? Ale chyba już wtedy mój 'inżynierski' instynkt sugerował mi, abym zwrócił uwagę na rozmiar. Teraz, gdy już mam pewne doświadczenie mogę potwierdzić fakt, że jeżeli świeży użytkownik ukierunkowuje się na trikowanie, to wybór większego latawca będzie bardziej trafny. I tak jak potem napisałem, jest to uproszczone kryterium wyboru, biorące pod uwagę tylko i wyłącznie rozmiar, pomijając rozważania nad różnicami wersji Standard, Light lub Ultra light.

sztender napisał:
W opinii tej nie są brane pod uwagę różnice, jakimi cechują się podobne rozmiarowo konstrukcje w wersjach Standard, Light, czy Ultra light.
A szkoda bo wtedy jasno i wyraźnie widać na bazie jednego latawca jak duże różnice są w latawcu o tej samej charakterystyce a różnej wadze i wyważeniu.
Dokładnie. Ale z punktu widzenia osoby, która dotąd nie miała do czynienia z latawcami w ogóle, porównywanie tych wersji jest bezzasadne. Moim zdaniem należy kupić wersję Standard i w pierwszej kolejności opanować podstawowe ruchy, start, lądowanie itp.

sztender napisał:
Tak czy inaczej, przecież nawet Twoje stwierdzenie "W sprawie tego, że latawce wykonane z tego samego materiału (żagiel, rury) wraz ze wzrostem wymiaru zyskują na stosunku wagi do powierzchni zgadzam się w 100%". sprowadza się do tego samego, że jednak duży może więcej
Oczywiście w pewnym stopniu masz rację, ale to już sprawa semantyki.
Tylko ja napisałem co jak i dlaczego. Bo "prawie" robi różnicę a "duży może więcej". Z tym, że nie zawsze.
Wydaje mi się, że w dużym stopniu postawiłem na wyjaśnienia "co jak i dlaczego". No i właśnie dlatego, że jak sam zauważyłeś: "Stwierdzenie, że wiekszy lata lepiej przy słabszym wietrze bez podania przyczyny takiego stanu rzeczy, wygeneruje błędy w wiedzy u "nowych" już na starcie. Biorąc pod uwagę, że to dział dla początkujących, już drugi raz prostuje skrót myślowy: duży może więcej" sądzę, że powinieneś rzeczywiście i konkretnie opisać czym powinien kierować się "nowy" podczas dokonywania wyboru pierwszego latawca, zamiast ograniczać się jedynie do wskazania (słusznej swoją drogą) reguły o stosunku wagi do powierzchni żagla.
_________________
Latawce:
HQ Fazer XL 280
DIY SixthSense 240
Decathlon RClic 120 x3 szt. (DIY stack) + Zeruko R194
Eolo Intro 160
Lidl NoName 180 x3 szt. (DIY stack)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sztender



Dołączył: 06 Sie 2011
Posty: 184
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sob Sie 03, 2013 20:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właściwie powinno się zacząć od systematyki.
Wedle google translatora "stunt" = wyczyn, kskader.
Bo nasuwa się pytanie, co to jest akrobat ? Czy latanie prawo lewo i figury 2D to są akrobacje ? Jak dla mnie, latawiec aby nazywać go akrobacyjnym musi umieć latać 3D.
To jak z koniakiem i brandy. Każdy koniak jest brandy, nie każde brandy to koniak. I tu identycznie. Każdy akrobat jest dwulinkowcem ale nie każdy dwulinkowiec jest akrobatem.

Cytat:
A co do 2,5 m - ja tam nie wiem, ale widziałem trochę większe. Zabawki, ale większe Smile np. TUTAJ Smile

To wiesz czy nie wiesz Very Happy bo to co pokazałeś w linku to jakieś qui pro quo jak to ma być akrobat to ja jestem "ciotka Zielińska".
Raz, że wymiar tego "dużego" latawca nie powala. To całe 10cm powyżej górnej granicy 2,5 (która jest umowną).
Dwa to wrzuciłeś link do zwykłego "badziewia"(Stelaż wykonany z włókna szklanego o średnicy 5mm Mocny i lekki), które ani nie jest latawcem akrobacyjnym ani nigdy nie będzie. I wymiar może mieć właściwie dowolny przy swoich kształtach, użytych materiałach a i Boopsi nie ukręci Razz
Choć mam wrażenie, że Boopsi przy odpowiednich warunkach poleci i skrzynką od piwa.

Największe latawce akrobacyjne jakie znalazłem to Enigma (2,56) i Solus (2,54)
http://www.passionkites.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=31520
http://www.skyburner.com/solus.html
Zobacz sobie specyfikację. Zaczynają się rury 8 mm.

Oba latawce znalazłem na YouTube i są to pełnoprawne akrobaty.
Oczywiście jestem w stanie zweryfikować swoje podejście co do wymiarów jak tylko znajdę lub znajdziesz film z sensownie latającym (w 3D) 2,7-3,5m akrobatem.

Cytat:
Rozwinięcie tezy umieszczałem już w kolejnych zdaniach.

Nie obraź się, nic nie zrozumiałem z tego rozwijania.

Cytat:
Teraz, gdy już mam pewne doświadczenie mogę potwierdzić fakt, że jeżeli świeży użytkownik ukierunkowuje się na trikowanie, to wybór większego latawca będzie bardziej trafny

Na przykładzie tego cytatu pokażę Ci jak niebezpieczne są skróty myślowe. Co to znaczy "wybór większego będzie bardziej trafny" ? To znaczy że: Enigma/Solus będzie lepiej latać niż Over/Nirvana, które z kolei będą latać lepiej niż mniejsze Neox/Vortex ??

Cytat:
I tak jak potem napisałem, jest to uproszczone kryterium wyboru, biorące pod uwagę tylko i wyłącznie rozmiar, pomijając rozważania nad różnicami wersji Standard, Light lub Ultra light

Kolejne uproszczenie, samo kryterium wielkości nic nie wnosi. Najlepszym przykładem jest twój link do "badziewia". Enigma 4cm mniejsza ale lata w 3D.

Cytat:
Ale z punktu widzenia osoby, która dotąd nie miała do czynienia z latawcami w ogóle, porównywanie tych wersji jest bezzasadne. Moim zdaniem należy kupić wersję Standard i w pierwszej kolejności opanować podstawowe ruchy, start, lądowanie itp.

Widzisz kolejne uproszczenie z którym można polemizować. Czemu STD ? a co to LIGHTEM nie da się nauczyć podstaw ? Da się, tak jak i STD. Jedynie większe prawdopodobieństwo zniszczenia latawca. Nie każdy mieszka nad morzem. U mnie zwykle wiatry są skrajne albo wieje na VTD albo wręcz na UL.

Cytat:
sądzę, że powinieneś rzeczywiście i konkretnie opisać czym powinien kierować się "nowy" podczas dokonywania wyboru pierwszego latawca, zamiast ograniczać się jedynie do wskazania (słusznej swoją drogą) reguły o stosunku wagi do powierzchni żagla.

Nie wiem czy jest co opisywać, u nas są dostępne tylko dwa typowo trickowe latawce Eolo Over i Neox, słabiej JeveII i w pobliżu czyli Genezis i Zeruko (decathlon).

Cytat:
Wydaje mi się, że w dużym stopniu postawiłem na wyjaśnienia "co jak i dlaczego".

Oczywiście tu się z tobą zgadzam.
Z jednym małym ale, masz tendencję do jakiegoś mało precyzyjnego formułowania swoich myśli z czego jak widać rośnie nowy wątek. Very Happy
Cytat:

_________________
EOLO Over/Vortex MK IV(al'a IKAREX) Invictus#2 Arlekin Bee (nylon 42-48g/m2)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama






Wysłany: Sob Sie 03, 2013 20:52    Temat postu:

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Latawce Akrobacyjne Strona Główna -> Latawce Akrobacyjne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Latawce Akrobacyjne  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group